Filmjeink
Külső magyarok
Erdély és Románia „nagy egyesülése” – előzetes
1918. december 1-je mind a magyar, mind a román nemzet
számára mítoszalkotó pillanat: a magyarság Erdély elvesztésére emlékezik, a
románság az ígéret földjének megszerzését ünnepli minden évben ezen a napon. E
dátum kinek gyász-, kinek örömünnep – de mindenkinek olyan tér- és időpont,
amelyben Magyarország és Románia történelmi ellentétei összpontosulnak.
Különösen igaz volt ez 2018. december 1-jére, a centenárium pillanataira.
Egyedüli magyarként készíthettünk filmet erről a napról.
FESZTIVÁLDÍJAK
– XIX. Göcsej Filmszemle – fődíj
– 10. Savaria Filmszemle, 2023 – I. helyezett néprajz-történelem kategóriában
Tiltott kastélyok 9.
Gernyeszegi Telekiek
A gernyeszegi Teleki-kastély nem „csupán” a magyar művelődéstörténet kiemelt helyszíne, de a XXI. századi erdélyi főnemesi restitúciós kálvária fontos állomása is. A Belgiumból részben hazatelepülő Teleki Kálmán és családja igényelte vissza az épületet, hogy napjainkban nagy erőfeszítéseket téve igyekezzenek visszaadni annak régi pompáját és funkcióját.
Tiltott kastélyok 8.
Olaszteleki Danielek
Bár a székelyföldi kastélykultúra nem annyira gazdag, mint Belső-Erdélyé vagy a Partiumé, különleges történelmű és sorsú nemesi otthonok itt is találhatók. Egy közülük az erdővidéki Olasztelek Daniel-kastélya, amely a régió egyik legjelentősebb műemléke. De több is annál: hogy ma nem „térdig érő kastély” – mint a Maros mentén megannyi épület –, az egy Bukarestből hazaköltöző fiatal székely házaspárnak köszönhető.
Tiltott kastélyok 7.
Kerelőszentpáli Hallerek
A kerelőszentpáli kastély Erdély egyik legbotrányosabb sorsú építménye, amelynek sem teteje, sem méltósága, tégláról téglára hordják el, amíg valakinek a fejére nem omlik az egész. A polgármestere bocsánatot kért a falu nevében a családtól, amiért ilyen gyalázatosan szétlopták, tönkretették kastélyukat. Van-e esély az épület és a múlt rehabilitációjára?
Tiltott kastélyok 5.
Keresdi Bethlenek
Bethlen Anikó grófnő gyógyíthatatlan beteg lett a második világháború végén – mégis hihetetlen lélekerővel szervezi ma is Erdély főnemesi világát. Több mint két évtizede küzd a Bethlenekért, a birtokokért és Keresd szétrabolt, majd mégis megmenekített várkastélyáért. Amelyből Drakula újabb fészke helyett a Béke Háza lesz – Böjte Csaba védőszárnyai alatt.
A Tiltott kastélyok – Keresdi Bethlenek szakmai program megvalósítását 2019. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.
FESZTIVÁLDÍJ – Magyar Speciális Filmfesztivál, 2022 – Arcaink nagydíj
Tiltott kastélyok 6.
Marosújvári Telekiek
Az egykor virágzó bányavároskában áll a Telekiek magára hagyott kastélya, amely számos konfliktus, magyar-magyar belharc és tragikus történet gócpontja – napjainkban is. Az utolsó „várúr”, gróf Teleki Ádám megjárta a kommunista Románia börtöneit, meghurcolták a Márton Áron-perben, és még holtában sem nyugodhatott. A Ceaușescu-rezsim bukása után a marosújváriaknak az volt az érdekük, hogy továbbra is a hajdani angolpark felparcellázott területén lakjanak – de az már nem, hogy a kastélyt fenntartsák.
Tiltott kastélyok 4.
Marosvécsi Kemények
Hogyan lehet egy elmegyógyintézetet „visszafoglalni”, kifordítani egy reneszánsz várkastélyt a „bőréből”, és visszaadni a hely művészi, irodalmi, humanista szellemét? Hogyan lehet Erdély legszeretetreméltóbb mecénásából „horthysta-fasiszta hazaáruló” és mészégető? Kik és miért rombolják Wass Albert marosvécsi síremlékét évről évre, és miért nem kerülhetett méltó helyére a „kánonban” Kemény János báró író és színházteremtő?
FESZTIVÁLDÍJ – A Savaria Filmszemle különdíja, 2019
– A Lakiteleki Filmszemle különdíja, 2018
Tiltott kastélyok 3.
Küküllővári Hallerek
Egy falu a Küküllő mentén, Erdély békétlen vidékén, ahol a románság különösen magyarellenes. Egy templom a dombtetőn, ahol levágott és elcserélt fejek kerülnek elő. Egy pap, aki szórványlétben sem ismer lehetetlent. Egy gróf, aki a lovagiatlan XXI. században is lovag maradt. Amit a küküllővári bástyák őriznek, az a sokat látott utazót is szíven üti. Filmsorozatunk újabb része az erdélyi főnemesség jóvátételi harcáról.
FESZTIVÁLDÍJ – A Savaria Filmszemle különdíja, 2019
Tiltott kastélyok 2.
Uzoni Mikesek
Birtokelkobzás, kastélyrombolás, módszeres gyilkosságok, kitelepítések - hogyan lehetséges a múlttal szembenézve a jövőt építeni Romániában? Az Erdélybe hazatelepülő magyar történelmi családok ezzel a kihívással küzdenek meg, amikor visszaköltöznek lelakott kastélyukba, közelharcot vívnak a romániai hatóságokkal, hogy legalább töredékét visszakaphassák birtokaiknak.
Tiltott kastélyok 1.
Fugadi Bánffyak
Lovagteremben legelésző tehenek, feldúlt családi kripták, elpusztított birtokok – másfelől jussukat visszakövetelő magyar nemesek, akik nem fogadják el, hogy a történelem nem visszafordítható a Kárpát-medencében. Erdély arisztokratáiról, restitúciós küzdelmeikről szól filmsorozatunk, amelynek első része a fugadi Bánffyakat mutatja be.
Erdély és Románia
„nagy egyesülése” 100.
Erdély történelmi szíve a magyaroknak, Nagy-Románia központja a románoknak. Gyulafehérvárt törésvonalak szelik át, ami 2018. december 1-jén különösen megmutatkozott. Erdély elcsatolása centenáriumán menekültek az erdélyi magyarok a városból – mi viszont minden figyelmeztetés ellenére éppen oda tartottunk, hogy hosszú ideig egyedüli magyarként forgassunk a kék-sárga-piros forgatagban. Egy évezred vagy egy évszázad határozza meg ma Gyulafehérvár arculatát? Gyász vagy diadal?
FESZTIVÁLDÍJ – Kulturális Filmek Fesztiválja, 2019, 2. helyezett
– Göcsej Filmszemle, 2019, 1. helyezett filmetűd kategóriában
Süllyedő város – Marosújvár
Teleki-öröksége
Marosújvár 2010 karácsonyán vált szellemvárossá a Magyar Királyság egyik legvirágzóbb sóbirodalmából. Az újváriak úgy mondják: a várost a só adta, és a só vette el. A felelőtlen bányagazdálkodás miatt átfúrták a tárnák tartófalait, így mára veszélybe került a település. A süllyedő város fogyatkozó magyarságának sorsát tükrözi a rogyadozó felsőmarosújvári Teleki-kastély, amelynek visszaadásáról 2018 végén született határozat. De a helyzet koránt sincs megoldva.
FESZTIVÁLDÍJ – Göcsej Filmszemle, 2019, 2. helyezett filmetűd kategóriában
Kassa, a skizofrén város
A trianoni döntés előtt a bevonuló csehszlovák katonák megmozgattak minden követ azért, hogy lakói elszakadjanak gyökereiktől - és 1918 őszétől félelemben éljenek. Ma a Kárpát-medencei magyar turizmus fellegvára, középkori dómját zarándokok tízezrei keresik fel. Kassa mostanra mégis a mindent elsöprő asszimiláció iskolapéldája lett.
Nagy háború
Láger a határon
Ma már alig ismert, hogy a történelmi Magyarországon működtek a Monarchia legnagyobb lágerei, amelyekben legnagyobb számban orosz, olasz, szerb, román bakák sínylődtek – és közülük sokan nem érték meg a háború végét a járványos betegségek és az egyre romló ellátás miatt. Egy volt közülük a Vas megyei Ostffyasszonyfa tábora, amelyet ma vadon és feledés borít.
Szamár-sziget rabjai
A szicíliai maffia rettegett börtönszigete volt a kilencvenes évek végéig, korábban terroristák és banditák büntetőtelepe. Ma lélegzetelállító szépségű turistaparadicsom a Földközi-tenger közepén, Szardínia legvadabb partvidékén. Aki Asinarára, az albínó szamarak földjére lép, nem gondolná, hogy magyar katonák csontjait rejti az „ördög szigete”.
FESZTIVÁLDÍJ – A Lakiteleki Filmszemle különdíja, 2017
Rostás Pál feltámadása
Csoda történt 1813 októberében: egy magyar huszár hét francia lovassal és hatvan gyalogossal, Napóleon katonáival vette föl egymaga a harcot. A huszár hősi halálának szemtanúja volt a közeli szlovéniai falu lakossága. Csoda történt 2013 őszén is: ötéves munkával, száz ember erőfeszítésével és térségünkben szokatlan baráti összefogással újra felállították Rostás Pál szobrát, amelyet az első világháborút követően olaszok darabjaira törtek.
FESZTIVÁLDÍJ – Hét Domb Nemzetközi Filmfesztivál, 2017,
ismeretterjesztő kategória II. helyezett
Przemyśl 100
A magyar hadtörténelem egyik legvéresebb várvédelme. Gyilkos rohamok, kiéheztetés. Majd fogság a világ másik végén. Nem a középkorban, hanem csupán egy évszázadnyira napjainktól. Mégsem tudjuk, kikért szól a harang. Kisfilm a feledésről és az emlékezésről, Gyóni Géza elveszett sírjáról és Przemyśl oroszlánjairól.
A legvörösebb föld
Különös körülmények között megkerülő halottak és számon sem tartott hadi műkincsek – megannyi bizarr mozaikból rakható össze a magyarok első világháborús dél-tiroli jelenléte. Az impériumváltás, a fasizmus, majd a második világháború utáni átalakulások hallgatást kényszerítettek a tartomány lakóira, akiknek felmenői szinte az összes első világháborús frontszakaszon véres áldozatokat hoztak az Osztrák–Magyar Monarchiáért.